Tivat, januar 2009. god.
PETICIJA
PRILOG JAVNOJ DISKUSIJI O DRŽAVNOJ STUDIJI LOKACIJE I STRATEŠKOJ PROCJENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU ZA OSTRVO SVETI MARKO
PREDLAŽEMO:
1. Odbacivnje Studije o lokaciji i Strateške procjene uticaja za ostrvo Sveti Marko
2. Ponovnu izradu studije i strateške procjene uticaja na životnu sredinu za ostrvo Sveti Marko bazirane na zakonu, planovima višeg reda, uz angažovanje novih subjekata za njihovu izradu uz isključivanje mogućnosti da isti subjekti ili lica izrađuju obadva dokumenta.
3. U skladu sa Zakonom o zaštiti prirode proglašavanje zaštićenog područja na Svetom Marku i akvatorijumu pored Svetog Marka, koje bi obuvatalo: rt Debelu Glavu, obalu od rta Debela Glava preko plaže Gabrio do rta Jezičac, kopneni dio plaže Gabrio (teniski tereni kluba Mediterane), plićinu Tunja, otok Gospe od milosti, kao i akvatorijum min. 100 m van definisane linije.
OBRAZLOŽENJE:
Studija o lokaciji za ostrvo Sveti Marko predviđa više neprihvatljivih rješenja od kojih su neka katastrofalna:
- - Proširivanje ostrva nasipanjem i betoniranjem mora u površini od preko 100 000 m2
- - Uništenje prirodnih plaža na velikom dijelu ostrva
- - Uništenje prirodnog plićaka – grebena Tunja
- - Nepovratno katstrofalan uticaj na dragocjeni morski biodiverzitet
- - Uništenje prirodnog mrijestilišta ribe
- - Izgradnja marine – iako je planom morskog dobra predviđena samo izgradnja pristaništa
- - Izgradnja na lociranom arheološkom nalazištu na plaži Gabrio
- - Uništenje vizure - pogleda na Sveti Marko i Otok – Gospu od Milosti
- - Masivna izgradnja na samoj obali ostrva i u moru
- - Prevelika izgradnja na ostrvu sa ogromnim udjelom vila i stanova za prodaju
- - Uništenje prevelikog dijela prirodnog zelenila i maslinjaka na ostrvu
Navedena rješenja su sasvim u suprotnosti sa:
- Prostornim planom Republike Crne Gore
- Prostornim planom područja posebne namjene morskog dobra Crne Gore
- Zakonom o zaštiti prirode
- Zakonom o uređenju prostora i izgradnji objekata
- Barcelonskom konvencijom
- Strategijom razvoja turizma Crne Gore do 2020 god
- Generalnim urbanističkim planom Tivta
Neosporno se ovom Državnom studijom lokacije kao i Strateškom procjenom uticaja na životnu sredinu u potpunosti negira princip održivog razvoja koji podrazumjeva pametno i dugoročno korištenje posebno vrijednih područja. Vjerujemo da postoji mnogo načina kako da turistički iskoristimo Sveti Marko, a da pritom ne uništimo njegovo prirodno bogatstvo već ga valorizujemo u njegovu dugoročnu prednost.
Da imamo na crnogorskom primorju i 1000 ostrva ovakvo rješenje na jednom od njih bi bilo neprihvatljivo. Plićina – greben Tunja sa prirodnom plažom Gabrio predstavlja djelić Polinezije u srcu Boke i njeno uništenje bi bio ekološki zločin bez presedana, a gledano sa aspekta turizma kakvom težimo – najgori mogući potez.
Sa dobrog dijela tivatske obale se više ne bi mogao vidjeti Otok – Gospa od Milosti, a iz dijela iz kojeg bi se vidio pogled bi bio bitno narušen sa novogradnjom na vještačkom ostrvu na poziciji plićine Tunja!!!
Sigurno su nam potrebne marine, ali ne bilo gdje, bilo kakve i u neprimjerenom broju. Strategija razvoja nautičkog turizma, (koju nemamo!) bi trebala koristiti iskustva drugih koji marinama ne uništavaju bisere svoje obale radi kojih i dolaze nautičari. Održiv razvoj podrazumijeva pažljivo i pametno planiranje i poštovanje i primjenu planiranog. Zbog čega je pravljen plan područja posebne namjene za morsko dobro,u kojem je planirana vrsta, broj i lokacija marina, ako se već na prvom koraku ovako grubo krši !?
Sve se svodi na urbanizaciju i betonizaciju takvog tipa i sa takvim posljedicama, na izuzetno dragocjenoj lokaciji, da bi šteta izazvana realizacijom ovakvog projekta bila nesaglediva i nepopravljiva, ne samo za prirodu, pejzaž i biološki diverzitet već i za sam turizam.
Umjesto da se izvuče pouka iz izvanredng iskustva u korištenju Svetog Marka u periodu kada je na njemu bio klub Mediterane, a koje je bilo i ekološko i održivo…
Umjesto da se izvede pouka iz tuđih loša iskustava sa pretjeranom betonizacijom i apartmanizacijom…
Umjesto da se primjene zakoni, planovi i konvencije…
Radi se dijametralno suprotno…
Postavlja se pitanje - Zašto?
Uzalud su dobra normativna i planska rješenja i deklarativna opredjeljnja ukoliko jednokratnom brzom biznisu u sklopu “ukidanja biznis barijera” ukinemo i one barijere koje se nikako ne bi smjele ukidati jer ćemo time ukinuti dio sebe, dio održivih razvojnih mogućnosti i dio onoga što smo dužni ostaviti našim potomcima.
Peticija već ima značajnu podršku. Pridružite se i Vi !
OdgovoriIzbrišiKomentari na peticuju objavljeni na Cafe Del Montenegro:
OdgovoriIzbriši-Gradjanin Tivta: 13 Jan 2009.
Postovana Gospodo, zahtjev pomenute grupe gradjana je u najmanju ruku smjesno,a naravno i pateticno...Pored navedenog, pomenuti zahtjev se ne moze opravdat ni sa ekoloskog niti bilo kojeg drugog stanovista,naprotiv, pomenuti zahtjev je predlog dokolicara.
-Gradjanin Djuro: 13 Jan 2009.
Galopirajuci kapital je kao galopirajuca tuberguloza. Iznenada i nezasluzeno dobijeni virus se ubrzano siri organizmom. Zarazeni je u pocetku nesvjestan a zatim se trudi da tu "sramotu" prikrije.Izbacivanje krvi ga stavlja pred cinjenicu da je blizu kraj i da mu ostaje samo, da kao dobar domacin, virus prenese dalje. Zavala se uveliko crveni, a sad Svetom Marku predstoji da dobrodoslicom ponudi pogubnog gosta. Moze li se infekcija zaustaviti ?!
-Pasiglav: 14 Jan 2009.
Ko god da je kupio ostrvo, more nije mogao kupit. Neka betonira po ostrvu koliko oce, ako mu drzava dozvoli, ali u more ne smije da zalazi. To mu ne moze odobrit ni drzava ni morsko zlo. Tivcani to nece dat.
Silosi za cement u Zelenici!
OdgovoriIzbrišiDevastiranje Lipaca!
Betoniranje ostrva Sv. Marko!
itd...
...Šta je slijedeće???
Svi Bokelji zajedno! Zaštitimo svoje zbog nas, zbog Crne Gore, zbog planete zemlje.
Ne, nije ovo patetično, patetično je to što uglavnom o svemu ČUTIMO i ćakulamo u male!
To je tachno. Najgore je to sto neko ko ima para i nema sluha za osjetljivost prirodnih zakona i lomljivost prirode uz sve navodne struchne analize, i bez konzuktacija sa mijeshtanima uzmu projekat pa ga realizuju, da bi izbjegli takse na kapital u zemlji dje je taj novac ko zna kako stechen.
OdgovoriIzbrišiKad se radilo mulo u Novoj Banji na igalu, onomad su isto govorili o struchnosti.
Ono je bilo oblika potkovice. Kako morske struje teku suprotno kazaljki na satu,tkzv. "Kurenat", sav pijesak i shoder je napravio nasip i popunio sav prazni prostor gje je prirodno bila morska voda.
Poslije su to betonirali napravili parking.
Naravno, Arhitketa je pokupio pare i posao kuci.
Je li sve tako treba da bude na Crnogorkom Primorju.
Ne smije se dozvolti da neki tajkun koji nikada nije bio tu, samo shto je preshetao lijepom Razglednicom unisti nesto sto je pravljeno zilionoma godina za Pet Minuta.
Narode, probudi se!!!