Kontakt adresa:
Contact: otokstradioti@gmail.com

Potpisivanje peticije :
Sign petition: http://www.ipetitions.com/petition/otokstradioti/

_SOS_ _Why?_ _Warum ?_ _Почему ?_ _PETITION_ _PETICIJA_

30.3.10

Rusima odriješene ruke

Crnogorska Vlada usvojila Državnu studiju lokacije „Ostrvo Sveti Marko“ koja se kosi sa planskim dokumentima višeg reda

RUSI BEZ „PALAZZA“ ALI NE I

PRIVATNIH VILA U MASLINJACIMA

SvMarko1ED

Vlada Crne Gore je na sajtu Ministarstva za uredjenje prostora i zaštitu životne srtedine, ovih dana objavila Državnu studiju lokacije (DSL) „Ostrvo Sveti Marko“ oko čijeg nacrta su se lani u našoj javnosti žestoko „lomila koplja“ izmedju ekologa i većine gradjana Tivta sa jedne, odnosno investitora iz ruske kompanije „Metropol“ i obradjivača DSL, firme „Urbi Montenegro“ sa druge strane. Vlada je inače, DSL po tvrdnjama vlasnika „Metropola“ Mihaila Slipenčuka usvojila krajem prošle godine, a po kazivanju njegovog zastupnika u Tivtu Zlatka Petkovića početkom februara. U svakom slučaju, Vlada o tome do sada nije zvanično obavijestila svoje gradjane, a nije dato ni objašnjenje da li je sa DSL usvojena i Strateška procjena njenog uticaja na životnu sredinu (SEA) što je zakonska obaveza.

SEA koju je uradila sa obradjivačem DSL povezana firma „Win SOFT“ po zakonu ne bi smjela biti usvojena jer je u autorskim timovima koji su radili ta dva dokumenta, bilo nekoliko istih imena stručnjaka koji su tako u SEA „ocjenjivali sami sebe“ i svoje najbliže kolege u DSL. Takodje, na sajtu Ministarstva uredjenja prostora nema ni traga odgovorima na brojna pitanja i primjedbe koji su na nacrt DSL Sveti Marko stavljeni u procesu javne rasprave, što je takodje zakonska obaveza obradjivača tog planskog dokumenta. Podsjetimo, kontroverzni nacrt DSL Sveti Marko je dobio najveći broj primjedbi u javnoj raspravi medju svih desetak nacrta studija lokacije koje je Vlada lani naručila za nekoliko lokaliteta na Crnogortskom primorjku.

SvMarkoPontaED

U odnosu na taj nacrt, u konačno usvojenoj DSL nema vještačkog poluostrva „Palazzo“ koji su Rusi namjeravali graditi preko plićine Tunja na sjeverozapadnom dijelu ostrva Sveti Marko. Vlada je ipak, popustila „Metropolu“ i na ostrvu „ostavila“ brojne privatne vile čiju prodaju Rusi već duže vrijeme oglašavaju u svijetu, obećavajući svojim klijentima „privatnost, ekskluzivnost i izolovanost“.

SvMCenpresiED

Inače, Prostorni plan posebne namjene zone morskog dobra (PPMD), kao planski dokument višeg reda, za ostrvo Sveti Marko predvidja samo izgrdanju objekata turističke, ali ne i rezuidencijalne namjene na kojima je „Metropol“ insistirao. Vlada Crne Gore je direktno kršeći PPMD, usvojila DSL koja Rusima omogućava da više od dvije trećine ostrva iskorite za izgradnju ukupno 74 luksuzne rezidencijalne vile i to mahom, na zapadnom i istočnom dijelu ostrva. Pristup javnosti na ovim djelovima Svetog Marka je onemogućen radi potrebe „očuvanja privatnosti i bezbjednosti“ vlasnika vila koji će svaki imati i sopstveno malo pristanište za svoju jahtu, takodje sa neometanim pristupom direktno iz svoje vile. Kako će se u to uklopiti javno šetalište oko ostrva, tj.lungo mare, teško je zamisliti jer bi tako šetači mogli zalaziti u zone privatnih pristaništa i remetiti „mir i privatnost“ bjelosvjetskih bogataša – vlasnika vila na Svetom Marku – najvećem bokeljskom ostrvu. Okosnicu turističkog kompleksa na Svetom Marku koji bi po PPMD trebalo da bude jedini način korišćenja ostrva, je relativno skromno dimenzionisan hotel sa 60 soba i 100 bungalova ukupnog kapaciteta 400 ležajeva.

SvMCempresi2ED

U DSL se odobrava Rusima da u cilju „učvršćenja obale i spriječavanja erozije“ naspu 7.800 kvadrata mora u neposrednoj blizini ostrva posebno na sjevernom dijelu, a biće izgradjeno i pedesetak novih kamenih i drvenih molova i pristaništa za jahte vlasnika privatnih vila. Zanimljivo je da su planeri kao područja u kojima nije dopuštena izgradnja odredili lokacije na kojim rastu stabla čempresa i borova „koji svojim krošnjama dominiraju primorkim pejsažem i predstavljaju veoma značajan element slike predjela“. Kao područja „uslovno dopuštene gradnje“ odredjene su medjutim, površine pod makijom i (za nevjerovati) maslinama kojih na Svetom Marku ima blizu 4 hiljade korena. Stručnjaci „Urbi Montenegra“ dopuštaju izgradnju objekata u maslinjacima uz obavezu da se omogući „presadjivanje postojeće kvalitetne vegetacije, a u slučaju nemogućnosti presadjivanja – kompenzaciono ozelenjavanje“.

SvMBorNaObaliED

Ne ulazeći u to da se na primorju čempresi sade najviše pri grobljima i da kao takvi teško mogu biti „dominantan dio primorskog pejsaža“, autori DSL su čempresima ipak dali prioritet nad stablima masline i time prekršili još jedan u Crnoj Gori važeči propis – Zakon o maslinarstvu. U članu 2 tog zakona stoji da su „maslinjaci dobro od opšteg interesa, uživaju posebnu zaštitu i koriste se pod uslovima i na način propisan ovim zakonom i propisima donešenim na osnovu ovog zakona“. Članom 19. Zakona o maslinarstvu propisano je da je „u maslinjacima zabranjena izgradnja stambenih i drugih objekata, sječa maslinovih stabala i sadnica, kao i njihovo oštećenje“ za što su predvidjene i adekvatne kaznene mjere. Sve to ipak, nije spriječilo našu Vladu da usvoji ovakvu DSL i izadje u susret megalomanskim željama ruskih inverstitora da protivno važećim zakonima i planovima višeg reda, više od dvije trećine Svetog Marka pretvore u privatni raj za nekolicinju bogataša, nedostupan gradjanima Crne Gore.

Siniša Luković

Vijesti 29.03.2010

o0O$O0o

Pored toga što nas je novi ruski vlasnik našeg ostva obavijestio da je naša vlada usvojila njegove planove, obavještava nas i o nekim svojim eko stavovima.

Direktno iz Kana preko MINA-BUSINESS

NAJAVA IZ METROPOL GRUPE

Kan(MINA-BUSINESS) - Ruska Metropol grupa ove godine radiće arhitektonski pojekat za ostrvo Sveti Marko kao i modele finansiranja, dok bi gradnja trebalo da počne naredne godine, saopštio je juče (18.marta) vlasnik te kompanije Mihail Slipenčuk. On je podsjetio da je Studija lokacije za Sveti Marko usvojena krajem prošle godine i da se sada radi na obezbjeđivanju neophodnih dozvola.

- Taj projekat će imati globalni karakter i dobre benefite za ekonomiju države. Realizacija ne može ići baš tako brzo - kazao je Slipenčuk crnogoskim novinarima u Kanu. On tvrdi da je u projektu za Sveti Marko posvećena velika pažnja zaštiti životne sredine.

- Ekolog sam po struci i napravili smo pojekat koji je veoma pažljivo razrađen u tom smislu. Biće to jedno pravo priodno ostrvo - naveo je on.

Slipenčuk je ponovio da Crna Gora ima povoljnu klimu, ali i veoma ljubazne i fine ljude.

- U biznisu se ostvaruju najbolji rezultati kada imate emocije i dopada vam se projekat koji radite. To je slučaj sa ostrvom Sveti Marko - kazao je Slipenčuk.


Metropol je prošle godine potpisao sporazum sa singapurskom kompanijom \"Banyan tree\" o izgradnji hotela sa šest zvjezdica i upravljanju ostrvom. Metropol je ostrvo Sveti Marko kupio od beogradske kompanije Putnik 2007. godine. Ruska kompanija planira da u ostrvo investira 450 miliona eura.

Što bi na to rekao Grrozni ?

Maraton s preponamaKarikatura_Maraton_s_preprekamaED

 

Evo još malo o aktivnostima našega ekologa

Ekonomska detonacija 

136-26-02.jpg

"35 tona trotila istovremeno je aktivirano...Pomjerile su se kazaljke na seizmometrima od Londona do Tokija...U fazi planiranja razmatrala se varijanta nuklearne eksplozije, ali se odustalo iz prostog razloga što bi to bilo skuplje...Otkrivanje kopa izvela je kompanija "METROPOL" nosilac koncesije..."

Na ovaj način otvoreni kop olova i cinka "Ozernoe" raspolaže po procjeni sa 150 miliona tona rude. Nalazi se u Burjatiji 180km od Bajkalskog jezera - najvećeg rezervoara pitke vode na svijetu. Stanovništvo je veoma siromašno i okrenuto tradicionalnom načinu života, plata od pedesetak dolara za većinu je tek san. Priroda je gotovo netaknuta

http://newtimes.ru/articles/detail/10162

 

Pilingrin Stradiotski

Nema komentara:

Objavi komentar

Peticiju možete potpisati popunjavanjem elektronskog formulara preko linka sa naslovne strane: "Potpisivanje peticije"